Wpływ współczesnej technologii na wzrok u dzieci (tablety, telefony komórkowe, komputery, etc.)

Technologia jest wielkim atutem naszej cywilizacji. Rozwija się dynamicznie, przynosi szereg wyzwań, z którymi musimy sobie poradzić, ale też w wielu obszarach diametralnie ułatwia nam życie. Automatyzacja, elektroniczne przedmioty codziennego użytku, komputery – można wymieniać długo.

Beneficjantami tego postępu są wszyscy, w tym również dzieci. Szybko odkrywają dziś one ogromne możliwości jakie dają tablety, smartfony i wszystkie inne akcesoria oferowane przez rynek. Należy jednak pamiętać, że te zjawiska mogą też mieć inne skutki.

Oczy dzieci są narażone w związku z postępem technicznym na pewne dodatkowe zagrożenia. Wiele godzin spędzanych przed monitorami komputerów, a także z nosami w smartfonach i tabletach mają określone konsekwencje. Eksperci ostrzegają, że zbyt intensywne korzystanie z tych urządzeń może wpłynąć ujemnie na zmysł wzroku.

Największym problemem jaki może występować jest zmęczenie oczu, które akurat u dzieci nie jest czymś standardowym. Dlatego właśnie należy dbać o to, by oko dziecka nie było narażone na szkodliwe czynniki. Demonizowanie elektroniki też nie ma sensu i to chcemy wyraźnie podkreślić.

Współczesne monitory LCD i wyświetlacze wykorzystywane w smartfonach czy tabletach nie są tak szkodliwe jak ekrany CRT starszej generacji, które dziś spotyka się szalenie rzadko. Nie emitują one bowiem silnego promieniowania mogącego w sposób znaczący wpływać ujemnie na oczy. Aktualnie największym problemem jest wspomniane już zjawisko zmęczenia oczu, które u dziecka występować nie powinno.