W jaki sposób rozpoznawać nieprawidłowości wzroku u dziecka?

Dzieci są jak żywe srebro – sporo się u nich dzieje, są z natury swojej bardzo dynamiczne i co za tym idzie niełatwo za nimi nadążyć. Jednak ich rodzice powinni się tej niełatwej przecież sztuki nauczyć, bo w przeciwnym razie mogą pojawić się problemy, których wcześniej nie brano pod uwagę. Bardzo istotne jest, aby obserwować dzieci i śledzić ich rozwój.

Jeśli pojawiają się jakieś zaburzenia, to najbliższe otoczenie małych ludzi powinno dostrzec je jako pierwsze. A to może skłonić do podjęcia decyzji o konsultacji lekarskiej. Jedna z bardzo ważnych spraw to wzrok dziecka.

Ten zmysł rozwija się prawidłowo u zdecydowanej większości dzieci, mogą jednak zdarzać się różnego rodzaju odchylenia od normy. W pierwszych miesiącach i latach ich stwierdzenie może sprawić kłopot z uwagi na niejako wrodzoną nadwzroczność, ustępującą z upływem czasu. Są jednak inne objawy, na które odpowiedzialny rodzic powinien zwrócić uwagę.

Chodzi na przykład o zezowatość. Występuje ona u pewnego odsetka dzieci i gdy się pojawi, nie może być zlekceważona. Obserwując dziecko można spostrzec zjawisko zwane okiem uciekającym.

Jeśli jedno z oczu dziecka ustawia się w sposób nienaturalny lub jeśli widzimy, że dziecko posługuje się jednym okiem, aby lepiej widzieć to warto udać się do pediatry lub od razu do okulisty specjalizującego się w leczeniu małych pacjentów. W tym miejscu chcemy uspokoić, ponieważ w większości przypadków zeza u dzieci da się wyeliminować wyłącznie przy pomocy specjalnych ćwiczeń. Szczegółowe instrukcje w tej materii przekaże lekarz.