Nadwrażliwość na światło u dzieci. Czym jest spowodowana i o czym może świadczyć?

Światło jest czymś normalnym i towarzyszy nam każdego dnia. Człowiek ma do czynienia ze światłem w dwóch postaciach. Z jednej strony mamy światło naturalne, będące efektem normalnej aktywności słońca.

Z drugiej natomiast mamy światło sztuczne, które jest generowane przez odpowiednie urządzenia i za pomocą różnych technologii. Tradycyjna żarówka wytwarza światło relatywnie zbliżone do słonecznego i zdaniem części specjalistów jest ono dla człowieka najwłaściwsze. Ma jednak istotną wadę jaką jest stosunkowo duże zużycie energii.

Bez względu na to, czym świecimy, są osoby, którym światło przeszkadza. Wśród dzieci występuje czasami nadwrażliwość na światło, która niemal zawsze ma ścisły związek z oczami. Wrażliwe oczy dziecka potrafią negatywnie reagować w szczególności na światło słoneczne, zwykle lepiej znosząc to sztuczne, choć i tu nie ma zasady.

Przyczyną światłowstrętu u osób dorosłych i dzieci mogą być wrodzone zmiany neurologiczne, z którymi nie zawsze radzi sobie medycyna. I takie sytuacje są najtrudniejsze. Mniej problematyczna jest nadwrażliwość będąca objawem konkretnych problemów zdrowotnych.

Towarzyszy ona w większości przypadków zapalenia spojówek, które dotyka głównie dorosłych, ale w niektórych przypadkach także dzieci. Ważna jest tutaj diagnoza, ponieważ objawy nadwrażliwości przy zapaleniu są bardzo zbliżone do tych jakie występują w przypadku światłowstrętu wrodzonego. Lekarz musi w tym zakresie postawić pewną diagnozę, aby uniknąć przykrych dla dziecka i jego rodziców nieporozumień.