Leczenie „suchych oczu” domowymi sposobami

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych przypadłości dotykających nasze oczy jest ich nadmierna suchość, a ściślej mówiąc – niedostateczne nawilżenie. W języku medycznym sytuacja taka jest określana mianem zespołu suchego oka. Okulistyka ma na jej temat wyrobione zdanie i tak naprawdę nie można jej uznać za typową dolegliwość.

W gruncie rzeczy jest to objaw będący wynikiem funkcjonowania w środowisku, które nie sprzyja właściwemu nawilżeniu oczu. Brak odpowiedniej ilości filmu łzowego ma bowiem swoje przyczyny. Wśród czynników, które w największym stopniu wpływają na występowanie objawów suchego oka zalicza się w chwili obecnej zbyt długie i częste korzystanie z komputera i zbyt długie przybywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych.

Oprócz tego suchości oka mogą również sprzyjać skrajne warunki pogodowe – zarówno wysokie, jak i niskie temperatury, a także intensywne nasłonecznienie. To, czy u kogoś wystąpią objawy jest w dużej mierze zależne od indywidualnych skłonności i u części populacji kłopoty nie występują pomimo negatywnych czynników wskazanych powyżej. Z zespołem suchego oka można radzić sobie domowymi sposobami, choć warto odwołać się do wiedzy okulistów na ten temat.

Bardzo skuteczne jest w takim układzie systematyczne zakraplanie oczu, w tym za pomocą tak zwanych sztucznych łez. Istnieją również specjalnie opracowane krople dedykowane osobom z suchością oczu. Nie tylko dają one doraźne nawilżenie, ale pobudzają oko do naturalnej aktywności i wspomagają produkcję łez.

Poza tym łagodząco na suche oko wpływają okłady z rumianku, kory dębu, a nawet zwykłej herbaty.