Dezynfekcja oczu po urazach mechanicznych

Oczy są bardzo delikatne, choć tak naprawdę wrodzone odruchy obronne sprawiają, że relatywnie rzadko znajdujemy się w sytuacjach, w których jesteśmy realnie narażeni na mechaniczne uszkodzenia naszego oka. Takie okoliczności są zwykle wynikiem bardzo konkretnych działań i wypadków losowych, które na szczęście dotykają znikomej części naszej populacji. Jednak faktem jest, że teoretycznie uraz tego rodzaju można spotkać każdego z nas i jest to istotny problem, którego pomijać nie powinniśmy.

Każdy uraz związany z uszkodzeniem jakiejkolwiek partii naszego ciała pociąga za sobą pewne konsekwencje. Przede wszystkim musimy liczyć się z ryzykiem wdania zakażenia lub zanieczyszczenia rany, a to może przynieść negatywne skutki. Dlatego właśnie w sytuacjach, gdy możliwe jest wystąpienie infekcji warto zadziałać profilaktycznie, stosując jakiś środek dezynfekcyjny.

W przypadku ran skórnych może to być woda utleniona, jodyna lub odpowiednio skoncentrowany roztwór alkoholu. Jednak oczy mają swoją specyfikę i musimy wobec nich stosować inne preparaty. Generalnie nie zaleca się, aby we własnym okresie sięgać po jakiekolwiek roztwory chemiczne bazujące na substancjach syntetycznych.

Jeśli rzeczywiście mamy podejrzenie, że oko zostało zranione należy niezwłocznie udać się do lekarza, w tym również skorzystać z pomocy pogotowia, ponieważ brak adekwatnej reakcji może w skrajnych przypadkach kosztować nas nawet utratę wzroku! W przypadku podrażnień środkiem łagodzącym i dezynfekującym są krople z ekstraktem świetlika. To roślina o silnych właściwościach tonizujących oraz przeciwbakteryjnych.