Czym jest światłowstręt i do czego może doprowadzić?

Nie każdy człowiek dobrze znosi światło. Może to wynikać z różnych przyczyn.

Bywa, że oczy ludzkie wykształcają się w taki sposób, że nie są w stanie akomodować się właściwie do warunków otoczenia, a te związane ze światłem są najczęściej kluczowe. Co należy uczynić w takiej sytuacji? Czasami konieczne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych lub szkieł przyciemnianych, które zmieniają swoją barwę w zależności od intensywności świecenia słońca.

Rozwiązania w tym zakresie są rozmaite, a ich dobór w dużym stopniu zależy od inicjatywy lekarza. Czasami zwykła nadwrażliwość na światło może przerodzić się w coś poważniejszego, mianowicie w światłowstręt.

Rzadko kiedy występuje on jako samodzielna jednostka chorobowa, ale zazwyczaj stanowi jeden z objawów przy konkretnych dolegliwościach. Występuje przy zapaleniu spojówek, schorzeniach tęczówki oka czy uszkodzeniach rogówki.

Pojawia się jako normalny efekt uboczny u pacjentów, którzy poddali się laserowej korekcji wzorku. W takich sytuacjach ustępuje samoczynnie po pewnym czasie.

Zwykle wyleczenie dolegliwości oczu wiąże się z ustąpieniem nieprzyjemnego objawu jakim jest światłowstręt. Bywa jednak tak, że ma on podłoże neurologiczne i w takich sytuacjach leczenie może być dużym problemem.

Czasami światłowstręt jest diagnozowany u dzieci i nie ustępuje na przestrzeni lat, utrudniając im normalne funkcjonowanie. Taka postać światłowstrętu stanowi poważny problem społeczny w przypadku rodzin nim dotkniętych, ponieważ może wiązać się ze stygmatyzacją dziecka przez jego otoczenie.